Jönköpings kommun

AI-kurs nytt ämne på
Erik Dahlbergsgymnasiet

En hand som håller ett fat med texten AI.

Du ges möjlighet att utforska den spännande världen av Artificiell Intelligens i vår nyutvecklade kurs Artificiell Intelligens 1. Kursen är på 100 poäng och är skräddarsydd för dig som är nyfiken på framtidens teknologi och vill ligga steget före.

I kursen ges kunskaper om AI, dess tillämpningar, tekniker och beståndsdelar. Du kommer också att utveckla din förmåga att tänka och prata om möjligheter och risker med AI och hur det påverkar samhället. Vår kurs visar hur AI kan vara ett kraftfullt och kreativt verktyg för att lösa morgondagens problem på ett innovativt och ansvarfullt sätt.

Kursen kommer vara tillgänglig inom teknikprogrammet och även som individuellt val för alla elever på Erik Dahlbergsgymnasiet. Du kommer att undervisas av behöriga och erfarna lärare.