Jönköpings kommun

ED Robotics tar hem Rookie All-Star Award!

ED roboticslagets vinnarbild.

Stort grattis till ED Robotics som fick ta emot Rookie All-Star Award i världens största robottävling First Robotics Competition i Albany, New York, USA.

Rookie All-Star Award delas ut till det nybörjarteam bäst exemplifierar en ung och stark partnerskapsinsats, samt implementerar tävlingens huvuduppdrag som är att inspirera eleverna att lära sig mer om vetenskap och teknik.

ED Robotics är Erik Dahlbergsgymnasiet robotklubb som grundades 2022 med bland annat målet att ge ED:s elever möjligheten att delta i spännande och lärorika robotprojekt. Klubben medlemmar får en chans att göra en betydande inverkan på ett komplext, multidisciplinärt och flerleds ingenjörsprojekt på en nivå som de flesta gymnasieelever normalt inte möter i sin undervisning. Om du är intresserad av att veta mer eller komma i kontakt med ED robotics finns det mycket mer information på deras egen webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. (extern länk).