Jönköpings kommun

Välj ED när du gör ditt gymnasieval!

Översiktsbild på viktiga datum för ansökan till gymnasiet.

Under perioden 10 januari och 10 februari kan du som går i nian göra ditt gymnasieval. På vår webbplats hittar du information om våra program och vad vi erbjuder dig som elev på ED.

För ännu mer information om oss kan du besöka vår Youtube-kanal  Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.eller följa vårt instagramkonto "erik_dahlbergsgymnasiet Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster." för att få en inblick i vår vardag.

Via kommunens webbplats hittar du bland annat viktiga datum inför valet, information om vilka program som finns och vilka skolor som erbjuder just det programmet.

Är du folkbokförd i Jönköpings, Aneby, Habo, Mullsjö eller Vaggeryds kommun gör du din ansökan via ansökningswebben.­ Har du några som helst frågor kring programmen på Erik Dahlbergsgymnasiet är du varmt välkommen att kontakta någon av våra Studie- och yrkesvägledare eller rektorer för mer information.