Jönköpings kommun

Årskurs 3 elever - se hit för information om din elevdator

Grattis till den kommande studenten!

Du som slutar skolan efter dina tre år har valet att köpa ut din dator (då behöver du skapa ett lokalt konto - manual finns), lämna tillbaka datorn (om den är i fullgott skick) eller slutligen behöva köpa ut din dator om den inte är hel.

Längst ner finns en klickbar länk med mer information om återlämningstider samt instruktioner för hur du går tillväga för att skapa lokalt konto, följ dessa noga. Det är även viktigt att du ser till att laddar ner de filer från datorn som du önskar behålla på annat ställe än OneDrive. Ditt Officepaket är nämligen bara giltigt i tre månader efter att du har tagit studenten.

Om du har några frågor kring din elevdator, vänd dig till

Jacob Zetterlund