Jönköpings kommun

Välkommen till gymnasiemässa 15 oktober 2019

Ska du söka till gymnasiet? Då får du inte missa att besöka gymnasiemässan den 15 oktober. Alla gymnasieskolor verksamma i Jönköpings kommun kommer att finnas på plats för att presentera sig och ge dig en övergripande information inför ditt gymnasieval.

Gymnasiemässan är ett bra sätt för dig att få en överblick över vilka utbildningar och skolor som du har att välja på.

Datum: 15 oktober

Plats: Folkets Park, Huskvarna

Öppettider: För allmänheten 16.00-19.00

Parkeringsmöjligheterna är begränsade. Välj att åka kollektivt om det är möjligt.

Missa inte den nya webbplatsen för gymnasievalet. Här får du information inför ditt gymnasieval, vilka olika utbildningar du kan välja mellan, hur du ansöker och vad som händer efter din ansökan. Du hittar en länk till webbplatsen i länklistan nedan.