Erik Dahlbergsgymnasiet
facebook
Jönköping kommun
Program
twitter
instagram

ED-SYV skapar näringslivsmöten

Vid ED arbetar fyra stycken studie- och yrkesvägledare. Här kan du ta del av hur en av dem arbetar för att ED-elever ska kunna möta näringslivet.

 

SYV på ED arbetar för att ED-eleverna ska få komma ut på företagsbesök hos lokala företag som Fagerhult, SAAB och SVIA alternativt få göra APL inom företag eler kommunal verksamhet. Studiebesök likt de ovan brukar bli lyckade med gedigen och bra infomation.

— Gymnasieskolan är till för att förbereda eleverna för livet, där de förr eller senare kommer komma i kontakt med näringslivet, säger Karin Röstedal SYV på ED. Därför är det jätteviktigt att vi lär dem hur det ser ut och fungerar. Även om ungdomarna flyttar till andra delar av landet för att utbilda sig så finns det en stor chans att de kommer tillbaka hit, särskilt om de har besökt företag under sin utbildning och har en bild av vad som finns här.

Här kan du läsa en artikel med SYV Karin Röstedal >>länk till annan webbplats

Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats