Erik Dahlbergsgymnasiet
Jönköping kommun
Program

Bli gymnasieingenjör - sök T4 på ED

Nu kan du läsa ett fjärde år (T4) på TE på ED, som kan ge en gymnasieingenjörsexamen. Ansök senast 15 maj!

Erik Dahlbergsgymnasiet har sedan hösten 2015 en utbildning som leder till gymnasieingenjörsexamen. Du som gått teknikprogrammet och är under 22 år kan söka ett fjärde år på teknikprogrammet, kallat T4, med profileringen Informationsteknik. Profileringen bygger vidare på teknikprogrammets inriktning Informations- och medieteknik. Under det fjärde året läser du kurser inom bland annat mjukvarudesign och webbutveckling och gör minst 10 veckors praktik. Via praktiken och det extra årets utbildning så är tanken att du ska kunna få en anställning efter examen.

Du ansöker till T4 senast 15 maj. Varmt välkommen till ED!

Här kan du läsa mer om T4 på ED och göra din ansökan >>öppnas i nytt fönster

Här kan du läsa om T4 i lokal media >>länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Är du redan nu intresserad av T4, så kan du få mer information av vår SYV Karin Röstedal, här kan du hitta SYV:s kontaktuppgifter >>


Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats